Przytoczna, dnia 13.12.2011 r.

Znak: RGG.6220.9.3.2011                                          

                                                 POSTANOWIENIE

 

        Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), w związku z art. 63  ust 2 ustawy  z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), a także § 3 ust 1 pkt. 40b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213 poz. 1397 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez inwestora Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A., ul. Tartaczna 9, 70 - 893 Szczecin oraz po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. (pismo znak: WOOŚ-II.4240.462.2011.AJ z dnia 02.12.2011 r.)

p o s t a n a w i a m

 

odstąpić od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu kruszywa naturalnego metodą odkrywkową ze złoża „Dębowiec IV” położonego w miejscowości Dębówko, gmina Przytoczna, powiat międzyrzecki, województwo lubuskie.

 

U Z A S A D N I E N I E

 

            Wnioskiem z dnia 21.11.2011 roku inwestor wystąpił do Wójta Gminy Przytoczna                  o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla w / w przedsięwzięcia. O wszczęciu postępowania strony zostały poinformowane zawiadomieniem nr: RGG.6220.9.1.2011 z dnia 23 listopada 2011 roku, wydanym przez Wójta Gminy Przytoczna. Jednocześnie Wójt Gminy, zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1  ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku   i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, pismem znak: RGG.6220.9.2.2011 z dnia 25.11.2011 r. wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z prośbą o wyrażenie opinii, czy dla w / w przedsięwzięcia wymagane będzie przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Pismem nr WOOŚ.II.4240.462.2011.AJ z dnia 02.12.2011 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska  wyraził opinię, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia istnieje konieczność przeprowadzenia  oceny oddziaływania na środowisko.  Planowane przedsięwzięcie wymienione jest w  § 3 ust. 1 pkt 40b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.

            Analizując wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia pod kątem uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdzono, że jest ono zlokalizowane na działkach o nr ewidencyjnych 1/1, 2/1, 3/1, 68, 79, 80/3, 137, 138/1, 139              w obrębie Dębówko i zajmuje część udokumentowanego złoża kruszywa naturalnego „Dębowiec IV”.  Powierzchnia całego udokumentowanego złoża „Dębowiec IV” wynosi

Teren przedsięwzięcia stanowią grunty w większości przekształcone działalnością górniczą zakładu górniczego „Dębówko”. o powierzchni ok. 17 ha. Planowane przedsięwzięcie polega na wydobywaniu kruszywa naturalnego ze złoża „Dębowiec IV” metodą odkrywkową w ilości około 5000 Mg/dobę przy wykorzystaniu do urabiania ładowarek kołowych, koparek gąsienicowych lub pływających. Dla terenu objętego zakresem inwestycji brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Teren przedsięwzięcia stanowią grunty w większości przekształcone pod działalność górniczą zakładu górniczego „Dębówko”.

            Wydobywanie kruszywa odbywać się będzie metodą odkrywkową, bez użycia materiałów wybuchowych w ilości około 5000 Mg/dobę. Eksploatacja prowadzona będzie  w suchej                  i zawodnionej  partii złoża – w suchej partii złoża- ładowarkami kołowymi lub koparkami,               w zawodnionej - koparką gąsienicową podsiębierną lub koparką pływającą. Zastosowana technologia nie będzie różniła się istotnie w stosunku do aktualnie stosowanej technologii wydobycia z sąsiadującego ze złożem „Dębowiec IV”  złoża kruszywa naturalnego „Dębowiec II”, za wyjątkiem wymiany pracującego sprzętu na sprzęt nowszej generacji. W wyniku eksploatacji północnej złoża „Dębowiec IV”wartość wydobycia na zakładzie Dębówko nie wzrośnie w stosunku do lat ubiegłych z uwagi na fakt zakończenia eksploatacji złoża „Dębowiec III pole E”. Teren bezpośrednio graniczy ze złożem kruszywa naturalnego Dębówko II. Najbliżej położonym obszarem Natura 2000  jest OSO Puszcza Notecka oddalona  o ok. 3 km., jednak ze względu na skalę przedsięwzięcia, odległość oraz planowane rozwiązania techniczne chroniące środowisko, przedsięwzięcie nie będzie znacząco oddziaływać na tereny sąsiadujące oraz inne formy ochrony przyrody – w bezpośrednim sąsiedztwie nie występują rezerwaty przyrody, obszary wodno-błotne, jak również stanowiska archeologiczne. Inwestycja nie jest zlokalizowana w strefie ochronnej ujęć wody i obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych, obszarach górskich, leśnych na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone. Uciążliwości hałasowe będą eliminowane  z uwagi na pracę maszyn w wyrobisku poniżej poziomu terenu, co ograniczy emisję hałasu na tereny sąsiadujące. Pracujące maszyny i urządzenia będą w pełnej sprawności technicznej. Emisja zanieczyszczeń do powietrza będzie nieznaczna, związana jedynie z pracą maszyn pracujących na terenie przedsięwzięcia. Ścieki przemysłowe (socjalno-bytowe) nie będą powstawały na terenie inwestycyjnym. Masy ziemne i skalne powstające w trakcie robót odkrywkowych składowane będą na tymczasowych składowiskach zewnętrznych i stałych składowiskach wewnętrznych. Nakład złożony będzie docelowo w wyrobisku poeksploatacyjnym i wykorzystany zostanie w procesie rekultywacji do kształtowania powierzchni terenu. Przedsięwzięcie nie stwarza ryzyka wystąpienia poważnych awarii, skutkujących zniszczeniem środowiska. Z uwagi na rodzaj przedsięwzięcia oddziaływania będą miały zasięg lokalny (bez ryzyka transgranicznych oddziaływań).

            Organ wydający niniejsze postanowienie rozpatrując wpływ planowanej inwestycji na środowisko, z uwagi na rodzaj, charakterystykę i usytuowanie przedsięwzięcia uznał co następuje:

 Oddziaływania oraz emisje nie wykroczą poza standardy jakości środowiska.

            Charakter i lokalizacja całej inwestycji pozwala na stwierdzenie, że nie będzie ona znacząco negatywnie oddziaływała na stan środowiska przyrodniczego.

  Mając to na uwadze postanowiono jak w sentencji

 

POUCZENIE

                                   Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.                          

           

                                                                                                          Wójt Gminy

                                                                                              /-/ Bartłomiej Kucharyk

 

                                                                                                         

Otrzymują:

1. Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A.

    ul. Tartaczna 9, 70-893 Szczecin

2. strony postępowania

3. tablica ogłoszeń tut. Urzędu

4. strona internetowa: www.przytoczna.bip.net.pl

5.  a/a