Przytoczna, dnia 3.12.2013 r.

 

Znak: RGG.6220.8.1.2013                                    

 

P O S T A N O W I E N I E

 

Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz   o ocenach oddziaływania na środowisko ( t.j.Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.), w związku   z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 267), a także § 3 ust 1 pkt. 40 lit.b Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213 poz. 1397 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku inwestora BUDIMEX S.A. Oddział Budownictwa Komunikacyjnego Zachód we Wrocławiu, Biuro Budowy Grupy Kontaktów, ul. Potok 4, 70 – 813 Szczecin, oraz po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.

 

p o s t a n a w i a m

 

odstąpić od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn.: „Wydobycie metodą odkrywkową kruszywa naturalnego ze złoża POPOWO I położonego na części nieruchomości o numerze działki 173 w obrębie ewidencyjnym Popowo, gmina Bledzew”.

 

 

U Z A S A D N I E N I E

 

 

Wnioskiem z dnia 23.09.2013 r. znak: KOP/94P/09/2013 inwestor BUDIMEX S.A. Oddział Budownictwa Komunikacyjnego Zachód we Wrocławiu, Biuro Budowy Grupy Kontaktów, ul. Potok 4, 70 – 813 Szczecin, wystąpił się do Wójta Gminy Bledzew o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla w / w przedsięwzięcia. Pismem z dnia 27.09.2013 r. znak: RG OŚ. 6150.4.2013 wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Podmiot zainteresowany uzupełnił wniosek pismem z dnia 4.10.2013 r. znak: KOP/IB/97/10/2013P. O wszczęciu postępowania, strony zostały poinformowane zawiadomieniem Wójta Gminy Bledzew znak: RG.OŚ 650.5.2013 z dnia 10.10.2013 roku. Jednocześnie Wójt Gminy, zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 cytowanej ustawy pismem znak: RG.OŚ. 650.5.1.2013 z dnia 10.10.2013 r. wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. o wydanie opinii w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz ewentualnego zakresu raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska pismem znak: WOOŚ-II.4240.418.2013.PK z dnia 25.10.2013 r. wyraził opinię, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie zachodzi konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. W dniu 11.10.2013 r. w Urzędzie Gminy Bledzew stawiła się strona postępowania – P. Anita Rawińska zam. Popowo 11, 66 – 350 Bledzew, wnosząc do protokołu, że jest przeciwna realizacji planowanego zamierzenia inwestycyjnego, jednocześnie wnioskując o przeprowadzenie badań mających ustalić wpływ negatywnego oddziaływania przedmiotowej inwestycji. Zważywszy na zapisy art. 24§1 pkt. 1 i 7 ustawy dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, zgodnie z  którym pracownik administracji publicznej podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu   w sprawie, w której jest stroną albo pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy może mieć wpływ na jego prawa  i obowiązki, jak również w sprawie, w której jedną ze stron jest osoba pozostająca wobec niego w stosunku nadrzędności służbowej – Wójt Gminy Bledzew pismem z dnia 6.11.2013 r. znak: RG.OŚ.650.5.2.2013 r. wniósł do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. o wyznaczenie organu zastępczego dla rozpatrzenia sprawy. Postanowieniem znak: SKO.Go/450-SH/2048/13 z dnia 26.11.2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gorzowie Wlkp. wyznaczyło Wójta Gminy Przytoczna do załatwienia wniosku BUDIMEX S.A. z siedzibą w Warszawie               o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na wydobyciu metodą odkrywkową kruszywa naturalnego ze złoża „Popowo I”.

Planowane przedsięwzięcie wymienione jest w  § 3 ust. 1 pkt 40 lit. b Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko  (Dz.U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397 ze zm.), jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.  

Analizując wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz  z kartą informacyjną przedsięwzięcia pod kątem uwarunkowań związanych  z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdzono, że   inwestycja będzie zlokalizowana na części dz. nr 173 w obrębie Popowo, gmina Bledzew. Przedmiotowa nieruchomość znajduje się poza opracowaniem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Bledzew. Obecnie działka stanowi teren rolniczy. Wydobycie prowadzone będzie na części działki obejmującej powierzchnię ok. 3 ha. Na działce znajduje się bezodpływowe zagłębienie (oczko wodne), które nie wchodzi w obszar górniczy i zostanie zachowane. Od południa działka graniczy z terenami leśnymi,  z pozostałych stron otoczona jest terenami rolniczymi. Najbliższa pojedyncza zabudowa mieszkaniowa znajduje się w kierunku północnowschodnim w odległości ok. 250 m od granicy działki. Planowane przedsięwzięcie polega na wydobywaniu kruszywa naturalnego ze złoża „Popowo I”, w ilości nie przekraczającej 20 tys. m3 rocznie na obszarze górniczym   o powierzchni ok. 3 ha. Wydobycie prowadzone będzie metodą odkrywkową, bez użycia materiałów wybuchowych, jednym lub dwoma suchymi poziomami. Na terenie zakładu nie będzie prowadzona obróbka wydobytego kruszywa. Urobek będzie ładowany na pojazdy ciężarowe i wywożone do odbiorcy. Po zakończonej eksploatacji teren przedsięwzięcia zostanie zrekultywowany.

Uwzględniając łączne uwarunkowania określone w art. 63 ustawy o OOŚ związane   z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, po analizie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz karty informacyjnej przedsięwzięcia, stwierdzono, że nie jest ono zlokalizowane na obszarach wodno-błotnych, obszarach wybrzeży, obszarach górskich i leśnych, obszarach, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone, obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, obszarach przylegających do jezior          i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o znacznej gęstości zaludnienia. Przedsięwzięcie nie jest usytuowane na obszarach wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, zwierząt i grzybów lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym na obszarach Natura 2000 oraz pozostałych terenach objętych formami ochrony przyrody i nie będzie oddziaływać na gatunki i siedliska tam chronione. Najbliżej planowanej inwestycji tj. ok. 5,3 km na wschód znajduje się Pszczewski Park Krajobrazowy oraz obszar specjalnej ochrony Jeziora Pszczewskie i Dolina Obry PLB080005 i obszar o znaczeniu wspólnotowym Jeziora Pszczewskie i Dolina Obry PLH080002 (ok. 6 km).

Po przeanalizowaniu miejsca usytuowania przedsięwzięcia względem obszarów Natura 2000 stwierdzono, że zarówno etap realizacji inwestycji jak i późniejsza eksploatacja nie będą miały negatywnego wpływu na powyższe obszary Natura 2000 i cele ochrony, dla których zostały one wyznaczone. Z uwagi na zakres planowanej inwestycji nie wystąpi możliwość kumulowania się oddziaływań. Przedsięwzięcie związane będzie                             z wykorzystaniem zasobów naturalnych. Wystąpienie poważnej awarii nie dotyczy planowanego przedsięwzięcia. Oddziaływania będą miały zasięg lokalny, długotrwały, małoznaczący, bez ryzyka transgranicznych oddziaływań. Oddziaływania na etapie funkcjonowania przedsięwzięcia będą związane głównie z emisją zanieczyszczeń do powietrza oraz hałasu. Źródłem tych emisji będzie praca maszyn wykorzystywanych na wyrobisku (koparki, spycharki, pojazdy transportujące urobek). Emisja zanieczyszczeń do powietrza z tych źródeł będzie miała charakter niezorganizowany. W celu ograniczenia pylenia hałdy nakładu będą zraszane, a urobek transportowany pod plandekami. Wydobywanie kruszywa będzie prowadzone wyłącznie w porze dziennej. Prace wydobywcze  nie będą wymagały odwodnienia, w tym samym eksploatacja nie będzie miała znaczącego wpływu na stosunki wodno-gruntowe na tym terenie. Ścieki bytowe powstające w związku z obecnością pracowników odprowadzane będą poprzez przenośne toalety do zbiornika bezodpływowego i wywożone na oczyszczalnię ścieków.

 

             Biorąc pod uwagę aspekt lokalizacyjny, skalę, charakter, skutki działań, jakie miałyby się znaleźć w przedmiotowym projekcie, a także po wnikliwej analizie uwarunkowań realizacji planowanej inwestycji, zważywszy na uwarunkowania określone w art. 63 ust. 1 ustawy o ooś,  stwierdzono brak możliwości znaczącego negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. 

 

                        Mając to na uwadze postanowiono jak w sentencji

 

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.

 

 

                                                                                                          Wójt Gminy

                                                                                              /-/ Bartłomiej Kucharyk

 

                     

Otrzymują:

1. BUDIMEX S.A.

    Oddział Budownictwa Komunikacyjnego Zachód

    Biuro Budowy Grupy Kontaktów

    ul. Potok 4, 70-813 Szczecin

2. Nadleśnictwo Międzyrzecz

    ul. Poznańska 38

    66 – 300 Międzyrzecz

3. Jerzy i Jolanta Dawidowicz

    Popowo 33, 66 – 350 Bledzew

4. Barbara i Zbigniew Zając

    Popowo 18, 66 – 350 Bledzew

5. Mieczysław Kaźmierczak

    Popowo 34, 66 – 350 Bledzew

6. Anita Rawińska

    Popowo 11, 66 – 350 Bledzew

7. tablica ogłoszeń tut. Urzędu

8. strona internetowa urzędu: www.przytoczna.bip.net.pl

9. a/a

 

 

Do wiadomości:

1. Wójt Gminy Bledzew

    ul. Kościuszki 16, 66 – 350 Bledzew