I.                    INFORMACJE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ORAZ POWYŻEJ 75 ROKU ŻYCIA

Glosowanie przez pełnomocnika

Do dnia 29 września 2011 r. uprawnieni wyborcy niepełnosprawni i wyborcy powyżej  75 lat mogą składać do Wójta wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Warunki i procedurę dotyczącą sporządzania i wydawania pełnomocnictwa określają przepisy art. 54-57 Kodeksu Wyborczego oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 lipca 2011 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów (burmistrzów i prezydentów miast). Informacje i wzory dokumentów w tym przedmiocie są również zawarte w informacji PKW o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych, umieszczonej na stronie internetowej Komisji. Informacja ta została niezwłocznie sporządzona w alfabecie Braille’a i przesłana do Urzędu Gminy w celu przekazania zainteresowanym wyborcom.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

INFORMACJA

O GŁOSOWANIU ZA POŚREDNICTWEM PEŁNOMOCNIKA

 

 

Niepełnosprawny wyborca, posiadający orzeczenie o całkowitym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. w Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721) lub kończący najpóźniej w dniu głosowania 75 lat może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w swoim imieniu innej osobie w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w terminie nieprzekraczalnym do dnia 29 września 2011 roku. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa lub posiadającą zaświadczenie o prawie do głosowania. Co do zasady pełnomocnictwo do głosowania przyjmuje się od jednej osoby. Wyjątek stanowi możliwość przyjęcia pełnomocnictwa od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka etc.), zstępny (syn, córka etc.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika. Pełnomocnikiem natomiast nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci w wyborach parlamentarnych. Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy, wniesiony do wójta gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej w 10. dniu przed dniem wyborów (tj. do 29 września 2011 roku). Za datę wniesienia wniosku przyjmuje się dzień jego wpływu do Urzędu Gminy Przytoczna.

 

Uwaga:

Wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego nie może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w wyborach parlamentarnych w swoim imieniu.

 

Wniosek w przedmiocie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania powinien zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, a także wyraźne oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania. Do wskazanego powyżej wniosku należy dołączyć także:

            1) kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;

            2) pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem, zawierającą jej nazwisko i imię (imiona) oraz adres zamieszkania, a także nazwisko i imię (imiona) osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;

            3) kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem - w przypadku gdy osoba ta nie jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa do głosowania i przepisy szczególne dotyczące danych wyborów przewidują możliwość uzyskania takiego zaświadczenia.

            4) kopię dokumentu potwierdzającego pozostawanie wyborcy z osobą, którą wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa w stosunku przysposobienia, opieki czy kurateli – jeżeli taki stosunek istnieje oraz pełnomocnik przyjmuje pełnomocnictwo do głosowania od dwóch osób.

 

Uwaga:

Wniosek w przedmiocie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania oraz zgodę na jego przyjęcie należy sporządzić na załączonych poniżej wzorach: